Čepčenie a ľudové tradície

Milé nevesty, chcete prežiť nezabudnuteľný zážitok a chcete aby Vaše začepčenie prebiehalo v duchu tradícii?

Stavte na profesionálov, folkloristov z FS Nadšenci. Mladí ľudia z folklórneho súboru Nadšenci sa postarajú o krásne folklórne divadlo, na ktoré dlho nezabudnete ani vy ani Vaši svadobní hostia.

Začepčenie nevesty je starodávny obrad zachovaný z minulosti. Týmto obradom sa z dievčaťa stávala žena a staršie ženy prijímali mladú medzi seba. Bol sprevádzaný rôznymi magickými úkonmi. Tento obrad sa zachoval v zmenenej forme až do dnes.

Obrad pozostáva zo spevov družíc, ktoré sa lúčia so svojou kamarátkou a rozlúčenie nevesty s rodičmi a príbuznými.

Samotný obrad čepčenia :
V prítmí prichádzajú do miestnosti so spevom družice so sviečkami medzi sebou vedú mladú nevestu. Krúžia okolo nej a všetko sa odohráva len pri svetle sviec. Keď sa s ňou družice rozlúčia, prichádza družba so ženíchom, vtedy sa zasvietia svetlá. Družba sa nevesty trikrát spýta, či chce hlávku sťať alebo vienok sňať. Všetko je sprevádzané spevom.

Keď nevesta na tretí krát odpovie „vienok sňať“ , družice jej dajú dole závoj ak je v svadobných šatách, ak je v kroji dávajú dole partu. Spievajú pesničku „Dolu, dolu môj vieneček zelený“

Keď je nevesta začepčená švárni mládenci môžu manželský pár zdvihnúť na stoličkách a mladomanželia si pripijú. Po tomto obrade nasleduje mladomanželský tanec.

Už aj tak emotívny obrad je umocnený, keď je mladomanželský pár oblečený v kroji. Obrad vykonávajú 4 družice a 1 družba.

Pre bližšie informácie kontaktujte svadobný salón.